Téma diskuse

Jedlý papír - lepení, vlhkost

Zdravím všechny šikulky,

prosím Vás o radu. Chystám se tvořit dort, na který chci pak přidělat fotky z jedlého papíru. Zatím mám s tímto nulovoi zkušenost a mám tedy pár otázek. Snažila jsem se je dohledat ve starších diskuzích, ale nebylo to uplně ono.

Takže: 1) ráda bych papír přilepila nejdřív na kus ztuhlého fondánu a to pak na dort (fotky nebudou "položené" celou plochou na dortu, budou různě přečuhovat a tak). Můžu na upevnění papíru k fondánu použít piping gel? Nebo něco jiného než decorgel a jedlé lepidlo... někde jsem četla vrstvičku másla, ale to se v letním horku přece musí roztéct.

2)  rozpiji se barvy na papíře, kvůli vlhkosti - v ledničce, když se dort orosí atd? Nebo toto riziko hrozí, jen když bych třeba papír přímo namočila? Nevím, jestli mohu papír "nainstalovat" na dort pár hodin/den předem, nebo raději až na místě.

Mockrát díky za Vaše odpovědi a rady :)

 

Pokud jedlý papír přilepíš na jedlou hmotu, nech to na vzduchu zaschnout a pak s tím můžeš nazdobit dort klidně dopředu, chová se to jako vytvrdlá hmota samotná. V lednici už se ti to nezkroutí. Pokud použiješ tisk na fondánovém listu, je to jednodušší práce, nemusíš na čerstvou hmotu nic lepit, přilne to za čerstva samo a pak jen počkáš, až to na vzduchu ztvrdne. Takto připravené vytvrdlé obrázky si podrží i svoje barvy a nekroutí se. Pokud tedy budeš lepit ten jedlý papír,  já bych ten decorgel doporučila, lépe to lepí, ale když ho nemáš, použij pipingel. Jedlé lepidlo na to není moc dobré, maximálně na pidiobrázky, je dost tuhé a velká spotřeba a taky to pak není žádná mňamka a pokud bys lepidlo naředila vodou, tak to ten papír může rozmočit.

Děkuju!

Back to Top