Téma diskuse

fondan a marcipán

ahojte holky, jsem tu nová a vůbec i začínající cukrařinka. Děsně mě to chytlo Úsmev Můžu se prosím zeptat jaký je rozdíl mezi fondanem a marcipánem? Můžou se dělat kytičky i třeba z marcipánové plasteliny?
Díky moc Iva(flower)

Ivo, fondán je někdy složkou potahové hmoty...jinak se používá jako poleva na věnečky a třeba na punčák.
Kytičky jdou prakticky dělat z každé potahovky...každému se ale dělají dobře z něčeho jiného, to už Ti později dá zkušenost.

Fondánová hmota je hmota cukrová, hlavní složkou je cukr a tto hmoty jsou velice sladké. Je to například wiltonský fondán, ale i hmota K2 a taky velice oblíbený White icing, dále Pasta Bianca Elite, Roll Decor Icing atd. To jsou hmoty určené na modelování a potahování dortů. Jejich velkou výhodou je sněhobílá barva. Já mám na potahování oblíbenou K2 a úplně nejoblíbenější mám White icing, který na svých dortech používám nejvíc - na ozdoby i potah. Kromě toho se také prodávají tzv. základní fondánové hmoty, které se používají většinou na polévání věnečků a punčových řezů, ale už existují i recepty, jak po smíchání této fondánové hmoty se sušeným mlékem a dalšími ingrediencemi docílit výborné potahovací a modelovací hmoty.

Marcipán je hmota z mandlí a cukru. Je vynikající chuti, dá se s ní potahovat i z ní modelovat kytičky. Je poměrně drahá, ale ta chuť je prostě neopakovatelná. Nevýhodou snad může být jemné zažloutlé zabarvení. Pravý marcipán se prodává v různé kvalitě a podle toho je určený na potahování nebo i modelování ozdob. S marcipánovou plastelínou se chystám zkusit pracovat, koupila jsem ji synovi, aby mohl dělat ozdoby na dort.

Kromě těchto hmot se doma vyrábějí další, kterým často říkáme taky marcipán, ale není to správné označení. Je to většinou hmota ze sušeného mléka, které je levnější než mandle a dobře zpracovatelné. Pokud se do hmoty přidá mandlové aroma, je pak chuť výsledné hmoty podobná trošku pravému marcipánu. Touto hmotou lze také potahovat i z ní dělat ozdoby. Existuje ještě mnoho dalších receptů na různé potahovací a modelovací hmoty, mohu v tomto případě doporučit návštěvu webu www.dortomanie.cz , kde je celá sekce receptů na potahovací hmoty.

Back to Top